اعتراضات گسترده در ایران و کردستان و ابراز همبستگی بیشتر کشورهای جهان


همزمان با ادامه اعتراضات در سراسر ایران و کردستان، صبح روز سه شنبه 5مهر 1401 با وجود قطعی اینترنت در کشور و مقابله شدید نیروهای سرکوبگر رژیم، اعتراضات در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت.

به گفته تشکیلات داخلی سازمان خبات، تظاهرات در اکثر شهرهای ایران و کردستان مانند دیروز ادامه دارد.

اعتراضات در سنندج، کرمانشاه، مریوان، پیرانشهر، سردشت، ارومیه، سقز، قروه، تهران، همدان، اراک، گیشا، بابلسر، یزد و بسیاری از شهرها و مناطق دیگر ادامه دارد.

سازمان حقوق بشر ایران گفت که حداقل 76 تظاهرکننده، از جمله شش زن و چهار کودک، تا4مهر 1401 کشته شده اند.

در مهاباد بسیاری از مجسمه های عوامل و جاش ها در شهر تخریب و سوزانده شد.

در تهران تظاهرات در چندین محله و منطقه با سردادن شعارهای مرگ بر دیکتاتور ادامه دارد

در اکثر محله های مریوان اعتراض مردم ادامه دارد و تعداد زیاد تظاهرکنندگان و همبستگی انها در این شهر توجه رسانه های بین المللی را به خود جلب کرده است.

معترضان در همدان به سر دادن شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه ای ادامه دادند.

در کرمانشاه در حالی که افسران رژیم و نیروهای سرکوبگر مستقیماً به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی می کنند، مردم در بسیاری از نقاط با نیروهای سرکوبگر مواجه شده اند و تظاهرات در شهر در حال گسترش است.

به همین ترتیب، در شهر قهرمان سنندج، جوانان آن شهر بیشتر محله ها و مناطق را از دست نیروهای سرکوبگر رژیم پاکسازی کردند و مردم همچنان به تجمعات خود ادامه می دهند.

همچنین گزارش های زیادی از اعتصاب عمومی در میان اقشار مختلف به ویژه دانشگاهیان و فرهنگیان منتشر شده است. تظاهرات و اعتراضات در اکثر دانشگاه های ایران ادامه دارد.

در پی اعتراضات گسترده، دسترسی به اینترنت و شبکه های اجتماعی در ایران و کردستان به شدت محدود شده است. در همین حال، اعتراضات بین المللی در حال افزایش است.

آلمان سفیر رژیم آخوندی در آن کشور را احضار کرده و اتحادیه اروپا سرکوب خشونت‌آمیز معترضان را «غیر موجه» خوانده است.

وزیر امور خارجه آلمان خواستار تحریم ایران به دلیل استفاده از خشونت برای سرکوب اعتراضات به قتل ژینا امینی شد.

آنالنا بایربوک، وزیر امور خارجه آلمان به DPA گفت: تلاش برای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز در ایران از طریق خشونت مرگبار نباید بی پاسخ بماند.

وی خواستار بررسی سریع این موضوع در چارچوب اتحادیه اروپا و افشای نتایج وقایع شد.

در همین حال کریستین واگنر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان در کنفرانسی خبری در برلین گفت که سفیر رژیم ایران در برلین به این وزارتخانه احضار شده است.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت که ایالات متحده از نزدیک تحولات ایران را زیر نظر دارد. پرایس به خبرنگاران گفت: ما خشونت و وحشیگری نیروهای رژیم و ادامه سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز را محکوم می کنیم.

نخست وزیر کانادا می گوید که او «گشت ارشاد»در ایران را تحریم کرده است.

جاستین ترودو نخست وزیر کاندا در یک کنفرانس خبری گفت: ما تعدادی از مقامات و نهادهای به اصطلاح پلیس اخلاقی رژیم ایران را به دلیل خشونت علیه معترضان تحریم کرده ایم. او گفت: «ما به صدای کسانی می‌پیوندیم که از حاکمیت ایران می‌خواهند به خواسته‌های مردمی که علیه سلب آزادی‌شان به خیابان‌ها آمده‌اند گوش دهد».


ڕێکه‌وت: 2022-09-27 16:13:39
به‌شی: ( اخبار )

سیاسی